Ekopracownia zostanie zlokalizowana w klasie w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku. Miejsce to zostało wybrane ze względu na silne powiązania odnawialnych źródeł energii z miejscowością: Wicko. To właśnie z tej klasy rozciąga się widok na farmę wiatrową, farmę fotowoltaiczną, a także na pierwszą biogazownię rolniczą na terenie Powiatu Lęborskiego. Głównym celem realizacji przedsięwzięcia jest rozpowszechnianie edukacji ekologicznej, w tym o odnawialnych źródłach energii, który jest ważnym elementem w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi. W ramach projektu powstanie ekopracownia, która będzie promowała zasady zrównoważonego rozwoju poprzez polepszenie dostępu do informacji o stanie i ochronie środowiska. Dodatkowo zostaną zrealizowane następujące cele: zwrócenie uwagi na zagrożenia środowiska, przyzwyczajanie do oszczędności bogactw naturalnych, rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy, kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa, wpajanie silnego związku ze środowiskiem. Realizacja zadania stworzy warunki w szkole, umożliwiających i wspomagających pracę nauczyciela z uczniem, poprzez wyposażenie bazy szkoły w niezbędne materiały dydaktyczne. Cele te są możliwe do osiągnięcia przy realizacji wszystkich przedsięwzięć (utworzenie ekopracownii oraz realizacji programu edukacyjnego).
Nazwa zadania: „Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Wicku”
Koszt kwalifikowany zadania (w PLN): 85.500,00 zł
Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku (w PLN): Dotacja do kwoty 75.000,00 zł na dofinansowanie realizacji zadania pn. "Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Wicku" ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Wkład własny: 10.500,00 zł
https://www.gov.pl/web/nfosigw/narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej
06.10. 2023 r. - Uroczyste Otwarcie ekoPracowni
Podczas otwarcia ekoPracowni w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku, uczniowie byli nie tylko świadkami tego niecodziennego wydarzenia, ale też uczestnikami wyjątkowych zajęć. Z tej okazji przygotowano specjalne stanowiska, na których wykorzystano sprzęty otrzymane w ramach projektu, pokazujące w praktyce, jak wytwarzane i wykorzystywane są odnawialne źródła energii: woda, powietrze i słońce. Uczniowie przeprowadzali także eksperymenty z wodą i glebą. Wśród wyposażenia nowej pracowni są m.in.: model człowieka, mikroskopy, modele komórek, organizmów zwierzęcych i wiele innych.
Ale nie tylko w pracowni można było dowiedzieć się czegoś na temat odnawialnych źródeł energii. Na korytarzach szkolnych mogliśmy zobaczyć stanowisko ekologicznych instrumentów z muzyką w tle, makietę biogazowni, fotowoltaiki i farmy wiatrowej, posłuchać o tym, jak wytwarzana jest energia i poeksperymentować z wodą. Uczniowie chętnie brali udział w rozwiązywaniu ekologicznych quizów i zagadek, tworzyli meduzy i korzystali z lasoterapii. A na koniec dnia, pełni wrażeń "duchowych", mogli zregenerować siły hot- dogami w szkolnej stołówce.
06.10.2023 r. - Wykład o OZE
Wykład pani Michaliny Pączkowskiej, edukatorki ze Słowińskiego Parku Narodowego, która opowiedziała o odnawialnych źródłach energii. Odbiorcami wykładu było aż 205 uczniów, oraz zaproszeni goście.
18.10.2023 r. - Warsztaty
Warsztaty prowadzone przez specjalistów w dziedzinie energetyki. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawostek na temat źródeł energii, czy wziąć udział w wirtualnym spacerze. Nie zabrakło też tworzenia modeli wiatraków. Na warsztaty zostały zaproszone szkoły podstawowe z terenu Gminy Wicko, łącznie uczestniczyło w nich 150 osób.
18.10.2023 r. - Festiwal energii
Zorganizowano Festiwal Energii, na który zaproszono zaprzyjaźnione szkoły. Łącznie w festiwalu wzięło udział 200 osób. Uczniowie dowiedzieli się jak działa prąd, budowali wiatraki i elektrownie z klocków lego. Nie zabrakło też tematycznych zabaw i doświadczeń.
05.11.2023 r. - Szkolenia: Co z tą woda? Co z tym powietrzem? Co z tym plastikiem?
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wicku wzięli udział w szkoleniach zorganizowanych przez pracowników Centrum Nauki Experyment. Uczestnicy w trakcie poznali odpowiedzi na pytania Co z tą woda? Co z tym powietrzem? Co z tym plastikiem? W szkoleniu uczestniczyło łąćznie 230 osób.
24.11.2024 r. - Akcja z okazji Dnia Pluszowego Misia
24 listopada odbyły się ekologiczne i przyrodnicze obchody Dnia Pluszowego Misia w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Ponownie goszczono w szkolnej bibliotece Panią Michalinę Pączkowską, niestrudzoną badaczkę przyrody i edukatorkę ze Słowińskiego Parku Narodowego. Pretekstem do wspólnego spotkania, był Dzień Pluszowego Misia, a także inne przypadające na ten weekend święta: Dzień Bez Futra i Dzień Bez Zakupów. Tym razem Pani Michalina przyniosła na zajęcia z uczniami eksponaty z Muzeum SPN, a także wyszukane w pomorskich lasach elementy runa leśnego, z których dzieci mogły samodzielnie układać obrazy na specjalnych ramach. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: czy w pomorskich lasach żyją niedźwiedzie? Odpowiedź okazała się wcale nie taka oczywista. Uczestnicy dowiedzieli się bowiem o istnieniu niesporczaka, czyli niedźwiedzia wodnego, którego wśród runa leśnego trudno dostrzec,bo jest maleńkim, choć niezwykle trwałym organizmem. Podczas spotkania rozporomowano też akcję zrezygnowania z noszenia naturalnych futrzanych ubrań, do których produkcji używa się upolowane zwierzęta futerkowe. Edukatorka przestrzegała również dzieci przed lekkomyślnym kupowaniem wszystkiego, co nam się nagle w sklepie spodoba, a potem i tak nie będziemy z tego na co dzień korzystać. W akcji wzięło udział 200 osób.
19.04.2024 r. - Dzień Otwarty
W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej w Wicku odbył się Dzień Otwarty z okazji Dnia Ziemi oraz Dnia Odnawialnych Źródeł Energii.
Wydarzenie zostało skierowane do uczniów klas 1-3, przedszkolaków z Gminnych Przedszkoli w Wicku i w Charbrowie oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Łebie. Dzieci miały okazję wziąć udział w różnorodnych zajęciach przeprowadzonych przez uczniów klas starszych i nauczycieli. Nie zabrakło informacji na temat właściwości wody, wiatru i słońca - głównych źródeł otrzymywania energii odnawialnej.
Dzięki otwartej jesienią ekoPracowni podczas zajęć zostały wykorzystane nowoczesne pomoce dydaktyczne, zestawy doświadczalne i modele edukacyjne. Wydarzenie było świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy przez dobrą zabawę, a taki sposób nauki jest przecież najlepszy. W wydarzeu wzięło ponad 250 uczniów i zaproszonych gości.
19.04.2024 r. - Ekologiczna Gra Terenowa
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemii uczniowie starszych klas wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Wicku zorganizowali dla swoich kolegów i koleżanek grę terenową.
Zadaniem uczestników było odwiedzenie wszystkich punktów rozmieszczonych na dziedzińcu szkoły i w pobliskim parku. Czekały tam na nich zadania, które często wymagały skupienia i spostrzegawczości. Zmerzenie obwodów drzew, rozpoznanie gatunków po lisciach, dopasowanie owadów do ich nazw, czy obserwacje przez lornetkę, to tylko część zadań, ktyóra na nich czekała.
Uczniowie z zapałem ruszali na kolejne punkty, aby zdobyć jak najwięcej punktów w tej przyrodniczej grze. Łącznie w grę zaangażowane było 215 osób.
06.06.2024 r. - Turniej Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii
6 czerwca odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii organizowany przez Szkołe Podstaowową w Wicku. W turenieju z niecodziennego zakresu wzięło udział aż 83 uczniów klas V-VIII z powiatu lęborskiego. Jednak uczniowie poradzili sobie ze wszystkim znakomicie!
14.06.2024 r. - Konkurs Platyczny „Krajobraz OZE”
14 czerwca 20204 roku w Szkole Podstawowej w Wicku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Krajobraz OZE”. Aż 118 uczniów klas I - IV z terenu Powiatu Lęborskiego wykonało prace z Odnawialnymi Źródłami Energii, a te zwycięskie do dziś zdobią ściany szkoły.