Skocz do głównej treści strony
Urząd Gminy w Wicku

Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

Data: 05-09-2023

Ekopracownia zostanie zlokalizowana w klasie w Szkole Podstawowej Szczenurzy.

Nazwa zadania: „Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy”

Nazwa programu: "PRWEE ekoPracownia - zielone serce szkoły"

Koszt kwalifikowany zadania (w PLN): 56.000,00 zł

Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku (w PLN): Dotacja do kwoty 50.000,00 zł na dofinansowanie realizacji zadania pn. "Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy" ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

Wkład własny: 6.000,00 zł

Opis zadania: W ramach projektu w Szkole Podstawowej w Szczenurzy utworzona została ekoPracownia przyrodnicza, która będzie promowała zasady zrównoważonego rozwoju poprzez polepszenie dostępu do informacji o stanie i ochronie środowiska. Wyposażona w profesjonalne pomoce dydaktyczne, elementy laboratorium stacjonarnego, modele edukacyjne i zestawy do przeprowadzania doświadczeń, a także nowe meble. Głównym celem realizacji przedsięwzięcia jest rozpowszechnianie edukacji ekologicznej, która jest ważnym elementem w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi. Dodatkowo zostaną zrealizowane następujące cele: zwrócenie uwagi na zagrożenia środowiska, przyzwyczajanie do oszczędności bogactw naturalnych, rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy, kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa, wpajanie silnego związku ze środowiskiem. Realizacja zadania tworzy warunki w szkole, umożliwiających i wspomagających pracę nauczyciela z uczniem, poprzez wyposażenie bazy szkoły w niezbędne materiały dydaktyczne. Cele te są możliwe do osiągnięcia przy realizacji wszystkich przedsięwzięć (utworzenie ekopracownii oraz realizacji programu edukacyjnego). Dzięki utworzeniu pracowni uczniowie z całego powiatu lęborskiego mają okazję do korzystania z nowo powstałej miejsca, gdzie mogą zdobywać wiedzę na temat świata przyrody, ekologii oraz ochrony środowiska w ciekawy i zmodernizowany sposób. W ramach działań promujących edukację ekologiczną zaplanowano szereg przedsięwzięć takich jak konkursy, szkolenia, warsztaty, akcje, czy też kampanie informacyjno-edukacyjne.

https://wfos.gdansk.pl/

https://www.gov.pl/web/klimat

https://www.gov.pl/web/nfosigw/narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej

 

Działania w ramach ekoPracowni:

Warsztaty przyrodnicze w Muzeum w Czołpinie

W dniu 12 października 2023 roku uczniowie z klas starszych udali się na warsztaty przyrodnicze do Czołpina w ramach projektu "Nawigacja w przyszłość, czyli lekcje z klimatem ze Słowińskim Parkiem Narodowym". Pod czujnym okiem pracowników Słowińskiego Parku Narodowego pogłębiali swoją wiedzę na temat tego nadmorskiego Parku, oglądali ekspozycję zwierząt i roślin, poznawali jeziora , najwyższe wydmy, czy latarnie. Podziwiali przepiękne wystawy w Muzeum SPN. W ramach projektu obejrzeli film przyrodniczy oraz uczestniczyli w zajęciach na temat zanieczyszczenia powietrza i skali porostowej. Obejrzeli ciekawe eksponaty. Otrzymali w prezencie grę edukacyjną. Zwiedzili otoczenie Muzeum.


 

Akcja z okazji Dnia Dżdżownicy

Akcja W dniu 23 października 2023 roku w ramach zajęć starsze klasy zapoznały się "za pan brat z dżdżownicami". 21 października przypadało Międzynarodowe Święto Dżdżownic i właśnie z tej okazji szczegółowo omówiono procesy glebotwórcze i zagadnienia dotyczące życia w glebie. Dżdżownice doskonale nadają się do poruszania problemów ekologii środowiskowej i prowadzenia prostych obserwacji.


 

Akcja – zajęcia w terenie z okazji Dnia Kasztana

24 października 2023 roku uczniowie klas 4-8 wyruszyli na zajęcia warsztatowe w terenie. Pogoda tego dnia wyjątkowo sprzyjała młodym przyrodnikom. Pod czujnym okiem pracownika Słowińskiego Parku Narodowego pana Łukasza Fuglewicza poznawali ciekawe drzewo, które rośnie w parku wiejskim w Szczenurzy. To drzewo to kasztan jadalny i jest niezwykłe. I choć jest ono pomnikiem przyrody to większość zgromadzonych zgodnie stwierdziła, że nie jest im ono znane. Dlatego też kasztan jadalny został zgłoszony do Konkursu Drzewo Roku 2023, którego organizatorem był Klub Gaja.


 

Warsztaty przyrodnicze ze Słowińskim Parkiem Narodowym

26 października 2024 roku młodsi uczniowie na zajęciach z edukatorami ze Słowińskiego Parku Narodowego zgłębiali swoją wiedzę na temat pająków, grzybów i nasion. Dowiedzieli się, że "szczęśliwy jest dom, w którym pająki są", poznali też magię nasion. Uczestnicy ze starszych klas zostali zaproszeni do "Bałtyckiego laboratorium". Wykonali wiele doświadczeń, w których badali parametry Bałtyku, przyjrzeli się bliżej jego mieszkańcom oraz skarbom, jakie kryje wnętrze tego akwenu. Po raz kolejny udowodniono, że najlepszym sposobem jest nauka przez zabawę!


 

Akcja Leśne Kąpiele

2 listopada 2023 roku naszą szkołę odwiedzili znani już naszym uczniom pracownicy SPN, czyli pani Michalina Pączkowska i pan Łukasz Fuglewicz. Tym razem młodsze dzieci zgłębiały swoją wiedzę w terenie, a tematem ich spotkania były "Leśne kąpiele". Poznawały liście drzew, ich korę, wykonywały kompozycje z darów lasu. Ich starsi koledzy w ekopPracowni uczyli się "Rozpoznawania drzew i krzewów w stanie bezlistnym". Wykonali zielnik z pędów drzew, uczyli się nazw gatunkowych, poznawali budowę anatomiczną drzew i wiele innych tajników z fascynującego życia tych organizmów. 


 

Szkolenie na temat zwierząt żyjących w pobliskich lasach

16 listopada 2023 roku czwartoklasiści spotkali się z leśniczym z Nadleśnictwa w Lęborku. Dzieci dowiedziały się podczas spotkania, jakie ptaki odlatują na zimę, a które zostają w Polsce. Jakie ssaki zamieszkują polskie lasy i w jaki sposób przygotowują się na przetrwanie zimy.


 

Akcja z Okazji Światowego Dnia Sokolnictwa

Pola to sokół wędrowny. Odwiedziła naszych uczniów z klas IV-VII w dniu 23 listopada razem ze swoim opiekunem panem Łukaszem Grzenkowskim z Nadleśnictwa Lębork. Uczestnicy spotkania poznali ciekawostki z życia ptaków drapieżnych. Dowiedzieli się, czym zajmuje się sokolnik, łowczy, myśliwy. Poznali tajniki pracy leśnika.


 

Akcja przyrodnicza z zaprzyjaźnioną szkołą

24 listopada 2024 rokuekopracownię odwiedzili uczniowie z klas 4-8 ze Szkoły Podstawowej w Maszewku. Zorganizowano specjalnie dla nich warsztaty ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Wspaniałą lekcję przyrody przygotowali dla naszych gości pan Łukasz Fuglewicz i pani Michalina Pączkowska. Dzieci zgłębiały wiedzę z zakresu śladów i tropów zwierząt, uczestniczyły w różnorodnych zadaniach, wykonywały własne odlewy tropów. Zapoznawały się z ciekawostkami z życia sów: gdzie się chowają te ptaki, o kolorze piór, komunikacji w lesie i wiele innych.


 

Akcja „Oko w oko z sokołem”

22 stycznia 2024 roku w mury szkoły zawitał ponownie sokół wędrowny-Pola. Tym razem spotkanie zorganizowano dla przedszkolaków i uczniów z klas I-III. Dzieci poznały ciekawostki z życia sokoła, miały niepowtarzalną okazję "zmierzyć się oko w oko" z tym przepięknym gatunkiem. Niegdyś był to licznie gniazdujący gatunek w naszym kraju. Obecnie trwają prace nad reintrodukcją tego gatunku. Tym bardziej należy szerzyć wśród dzieci i młodzieży kwestie rozwoju populacji tych gatunków.

 

Akcja Ptakoliczenie

Uczniowie klas starszych spotkali się w dniu 23 stycznia 2024 roku z pracownikiem Słowińskiego Parku Narodowego, panem Łukaszem Fuglewiczem. Spotkania odbywają się przez cały rok szkolny, cyklicznie w ramach naszej współpracy ze SPN. Tym razem słuchacze zapoznali się z gatunkami ptaków, które zimują w Polsce. Następnie zaznajomili się, w jaki sposób uczestniczyć w Zimowym Ptakoliczeniu, które zorganizowane jest w dniach 26, 27 i 28 stycznia. Wyruszyli na zajęcia w terenie, aby sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce.


 

Akcja z okazji Międzynarodowego Dnia Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w lutym. Z tej okazji dla naszych uczniów zostały zorganizowana akcja przyrodnicza ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Edukatorzy przybliżyli niezwykłą rolę mokradeł i przypomnieli, że są pod ochroną. Ponadto uczestnicy rozwiązali zagadkę ,,Kto straszy na bagnach?". Już dziś każdy uczeń przekonał się, że chodzenie po bagnach wciąga.


 

Akcja z okazji Dnia Żaby

29 Lutego 2024 obchodziliśmy Dzień Żaby. Tym razem uczniowie poznawali gromadę niezwykłych płazów. Wysokie temperatury w lutym przyspieszyły czas wybudzenia z zimowego snu. Tym razem edukatorzy ze Słowińskiego Parku Narodowego przedstawili uczniom podstawowe gatunki oraz zapoznali z ich biologią. Zwrócili szczególną uwagę na migracje wiosenne żab i ropuch do zbiorników wodnych i wynikające z tego zagrożenia dla nich na drodze. Pamiętajmy, że płazy są w Polsce pod ochroną. Jeśli my zadbamy o nie, to one zadbają o nas!


 


 

Akcja z okazji Dnia Ziemi 2024

,,Planeta kontra plastik". To tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i przez cały tydzień 22-26.04.2024 r. udowodnili, że zrezygnowali z plastikowych przedmiotów, a jeśli już przyszło im z nich korzystać, to sprawili, że były w wielokrotnym obiegu.  Wykonywali na bąbelkowej folii podwodne miasto Wenecję. Inspirowali się na utworach, do których ilustrację stworzył Stepan Zavrel, czeski ilustrator i malarz. Wystawa została zorganizowana w szkole dzięki Wydawnictwu Tatarak. Przez cały tydzień uczniowie pracowali na utworach, do których ilustracje tworzył Zavrel m. in. "Zaczarowana rybka", "Złodziej kolorów", "Odnalezione Słońce", "Ostatnie drzewo".


 

Konkurs plastyczny "Dzika przyroda wokół nas".

Podsumowanie konkursu plastycznego ,,Dzika przyroda wokół nas", realizowanego w ramach projektu ,,Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy". 16 kwietnia 2024 roku szkołę odwiedzili uczniowie, których prace zostały nagrodzone w tym konkursie. W konkursie wzięło udział aż 180 uczniów z terenu Powiatu Lęborskiego.


 

Akcja sadzenia dębów

Uczniowie z klas 4-8 powitali wiosnę z przytupem! Dzięki współpracy z Nadleśnictwem z Lęborka posadzili na terenie Charbrowskiego Boru dwa tysiące sadzonek dębów! Na zakończenie pracy było ognisko z kiełbaskami i słodką przekąską.


 

Impreza plenerowa - sadziMY

12 kwietnia 2024 roku sadzenie drzew na terenie leśnictwa Leśnice. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szóstej edycji akcji sadzenia drzew #sadziMY. Ten rok jest szczególny, gdyż obchodzimy 100lecie Lasów Państwowych. Nasi uczniowie z zaangażowaniem sadzili sadzonki sosny. Po pracy mogli odpocząć przy ognisku, gdzie upiekli i zjedli kiełbaski.


 

 

Grafika 1: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 2: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 3: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 4: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 5: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 6: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 7: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 8: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 9: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 10: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 11: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 12: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 13: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 14: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 15: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 16: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 17: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku
Grafika 18: Utworzenie ekoPracowni w Szkole Podstawowej w Szczenurzy ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

Przejdź do góry strony