Skocz do głównej treści strony
Urząd Gminy w Wicku

Resort finansów ostrzega przed próbą kradzieży danych, m.in. haseł do bankowości internetowej.

Data: 03-01-2023

Chodzi o oszustów, którzy podszywając się pod MF obiecują przyznaje jednorazowego świadczenia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że oszuści podszywający się pod Ministerstwo Finansów pod pretekstem przyznania jednorazowego świadczenia, próbują za pomocą fałszywej strony internetowej, wyłudzać hasła do bankowości internetowej i dane osobowe.

Strona, jak opisano, przypomina witrynę ministerstwa, choć ma inny adres. Na stronie oszuści próbują wyłudzić dane użytkowników, adres zamieszkania, PESEL, czy numer telefonu. Przekonują, że wydano rozporządzanie ws. "jednorazowego zwrotu jednorazowego zadośćuczynienia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy do RP w związku z agresją rosyjską, wzrost bezrobocia i spekulacje cenowe w warunkach rosnącej liczby ludności Polski".

Aby otrzymać "zwrot odszkodowania", oszuści próbują przekonać do wypełnienia odpowiedniego formularza.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed próbą kradzieży danych. "MF nie wydało rozporządzenia w sprawie jednorazowego zwrotu jednorazowego zadośćuczynienia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy do RP i nie przyznaje takiego świadczenia" - podkreślono.

(c) www.portalsamorzadowy.pl 29 grudnia 2022

 

Przejdź do góry strony