Skocz do głównej treści strony
Urząd Gminy w Wicku

Dożynki Województwa Pomorskiego w Pelplinie w dniu 18 września 2021 roku.

Data: 09-09-2021

W sobotę, 18 września 2021 roku, w Pelplinie odbędą się Dożynki Województwa Pomorskiego (połączone będą z pierwszym dniem Jarmarku Cysterskiego).
Święto plonów to piękna, polska tradycja świadcząca o naszej tożsamości kulturowej. To czas dziękczynienia za plony i ciężką pracę rolników.

Uroczystość rozpocznie msza święta w Bazylice Katedralnej w Pelplinie o godz. 15.00, której przewodniczył będzie Ks. Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Arkadiusz Okroj. Po mszy św. uroczystości dożynkowe odbędą się na pobliskim placu przy Collegium Marianum. Tam nastąpi przekazanie chleba przez Starostów Dożynek włodarzom Województwa Pomorskiego oraz wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Podczas Dożynek organizatorzy zapraszają na „Piknik wieprzowy”. Nie zabraknie więc poczęstunku dla wszystkich gości. W wieczornym programie zaplanowano koncerty. Na scenie zawitają Mariusz Kalaga (piosenkarz, wykonawca estradowy, nazywany jest „Royem Orbisonem znad Wisły”) oraz znakomicie znana CLEO (obecnie jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek; zasłynęła dzięki współpracy z producentem Donatanem, z piosenką My Słowianie – We Are Slavic reprezentowała Polskę na 59. Konkursie Piosenki Eurowizji).

Starostami tegorocznych Dożynek Wojewódzkich są Katarzyna i Jacek Wierzbiccy. Mają trójkę dzieci 16- letniego Piotra, 13- letniego Patryka oraz 8 letnią Martę. Rolnicy gospodarują na 70 ha we wsi Międzyłęż (powiat tczewski, gmina Pelplin). Uprawiają 20 ha kukurydzy, 20 ha lucerny, ponad 20 ha zbóż i 5 ha traw. Utrzymują 122 sztuki bydła, w tym 58 krów, 42 jałówki i 22 opasy.Miesięcznie dostarczają 37 tys.litrów mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Maluta w Nowym Dworze Gdańskim. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej.

PROGRAM

14.00 – Program historyczny przed katedrą
15.00 – Msza św. dożynkowa w bazylice
Po mszy św. przemarsz do sceny przy Collegium Marianum - "Wizytacyja Króla Jana III Sobieskiego na dożynkach"
16.15 – Oficjalna część dożynkowa:

  • Powitanie
  • Przekazanie chleba przez Starostów Dożynek włodarzom Województwa
  • Przemówienia okolicznościowe
  • Rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy

17.15 – Występ zespołów folklorystycznych z Kociewia
18.00 – Turnieje rycerskie dla publiczności – kuszniczy o „Złoty Bełt”, włóczni o „Wstęgę Marysieńki”
19.00 – Koncert  Mariusz Kalaga & kwartet w programie „Muzyczny Koktajl”
21.00 - Koncert  CLEO

Zakończenie około 23.00

Jarmark Cysterski w Pelplinie

W imieniu organizatorów zachęcamy również do udziału w Wojewódzkim Konkursie na Wieniec Dożynkowy. Zgłoszenie i regulamin konkursu zamieszczamy poniżej.

 

Plakat Dożynek Wojewódzkich 2021 zawierający powyższe informacje.

 

Przejdź do góry strony